Chladné zbraně nejsou jen nože
Uvažujete o účinné zbrani pro svoji sebeobranu? Útočníka jednoduše překvapí nejen nůž, ale i jiné chladné zbraně. Jak na tyto typy zbraní nahlíží české zákony, ale třeba zákony okolních zemí, si ukážeme v tomto článku.
České zákony jsou obecně ke zbraním velmi benevolentní. Kromě střelných zbraní a jejich tlumičů a munice nejsou jiné zbraně regulovány. Je ovšem mít na paměti, že ohrožovat na zdraví či životě někoho jiného nožem, sekerou nebo nunčaky je porušením zákona taktéž. České zákony zatím nemají příliš jasno ani v případě užití chladné zbraně pro vlastní sebeobranu a každý případ je posuzován individuálně. Rozhoduje zpravidla intenzita útoku. Velmi zjednodušeně se dá říct, že na člověka útočícího holýma rukama můžete sice vytáhnout nůž, ale pokud se ho rozhodnete pronásledovat a nožem následně smrtelně zasáhnete, budete mít vážně problémy.
Přeprava nožů a jiných chladných zbraní do zahraničí
V mnoho státech panují oproti ČR odlišná pravidla. Obecné doporučení proto vždy je, seznámit se s podmínkami pro nošení nožů a jiných chladných zbraní a přepravu zbraní ve vaší cílové nebo tranzitní zemi. Mnoho států totiž nejenže neumožňuje podobně jako v případě střelných zbraní u nás nošení nože na veřejnosti. Zaměřit pozornost je třeba i uzavření povolené zbraně do pevného obalu i pro transport. Jednotlivé typy chladných zbraní nebudete moci ani ukázat jen tak na veřejnosti. Jestliže si je do zahraničí vezete pro sportovní zápas, slavnostní akci nebo jinou příležitost, pak je budete moci ukázat pouze v místě konání události. Jestliže tyto předměty chcete používat na lov nebo rybaření, pobyt v lese a kempování, s největší pravděpodobností s tím nebudete mít problémy, pokud zbraň nebude přímo patřit mezi zákazané.
Německo a chladné zbraně
V Německu je právní úprava dosti přísná. Výslovně jsou zakázány automatické a skryté nože, karambity (pracovní nůž původem z Indonésie). Bodnosečné zbraně (bajonety, meče, šavle, dýky, mačety) jsou povoleny od 18 let k vlastnění a užití doma nebo na soukromém pozemku. Na veřejnosti je povolení nošení nože s čepelí do 12 cm nebo zavírací jednostranně broušené nože s čepelí od 8,5 cm, které ale otevřít jednou rukou.
Chladné zbraně v Rakousku a Švýcarsku
V těchto zemích, stejně jako Lichtenštejnsku, platí velmi podobné podmínky. Zákony zde rozlišují nože jako pracovní nástroje (zavírací, lovecké a kuchyňské nože), které nejsou nijak regulovány. Nože považované za zbraně (bodáky, dýky, vystřelovací a vyhazovací nože, mačety) smí vlastnit a nosit pouze osoba starší 18 let.
Právní úprava na Slovensku
Vychází prakticky z obdobné právní úpravy jako u nás. Přestupku se dopouští ten, kdo nosí na veřejných místech nekrytě chladné zbraně jako jsou nože, dýky, bodáky, šavle apod. Skryté nošení nožů a dalších chladných zbraní však není problémem.
Zajímavosti z dalších států
V Polsku jsou zakázané specifické chladné zbraně jako např. se skrytými čepelemi, mosazné klouby , nunčaky, dřevěné nebo kovové obušky. V Bulharsku se právní úprava obměňuje každý rok. Chladné zbraně nejsou nijak omezeny a držení v přírody je bez problémů. Ve městě vám naopak viditelně drženou chladnou zbraň může policie zabavit, i když k tomu nemá pravomoc. Extrémem v Evropě je Velká Británie, kde je povolen prakticky jen kapesní nožík se zavírací čepelí do tří palců, tj. do 7,62 cm.
Z uvedeného výčtu je zřejmé, že jednotlivé státy při stanovování právních úprav vychází jednak ze svých historických zkušeností a nebo se snaží předcházet problémům s chladnými zbraněmi jejich regulací.